لعیا جنیدی: حرف‌های خانواده سیدامامی را شنیدم – خدمات وب شمس

روزنامه اعتماد؛ با لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور درباره حاشیه‌های دیدار با اعضای خانواده و نزدیکان سیدامامی در مورد پرونده خودکشی وی، گفتگویی انجام داده است
بخشی از این گفتگو را در ادامه می خوانید:

خانم دکتر شما اخیرا با همسر مرحوم سید‌امامی ملاقات کرده‌اید. این دیدار در چه چارچوبی انجام شد؟

تاکنون با چند نفر از نزدیکان مرحوم سید‌امامی ملاقات کردید؟

سعی کردم بخش مربوط به خود را کاملا انجام دهم. این دیدارها هر مقدار که لازم باشد یا اعضای خانواده یا دوستان مرحوم سید‌امامی اظهار تمایل کنند، انجام خواهد شد.

اینکه می‌فرمایید هر کدام که مایل بودند یعنی آنها باید تقاضای ملاقات کنند؟

جزییات را قبل از اینکه تحقیقات هر چهار عضو کمیته تکمیل و گزارش نهایی آماده نشود، نمی‌توانم بیان کنم اما با دقت به صحبت‌های‌شان گوش دادم. به هر حال وقتی یک واقع پیش می‌آید هر کس از منظر خود نگاه می‌کند. برای ما مهم بود که بدانیم شرح ماوقع از منظر کسانی که از نزدیک با آن درگیر بودند، چیست. دغدغه‌ها، نگرانی‌ها و درخواست‌های آنها برای ما اهمیت دارد. همین‌طور شبهاتی که راجع به نحوه وقوع ماجرا و آنچه اعلام عمومی شد، دارند. سعی کردیم ببینیم که چه شبهاتی دارند، علت ایجاد این شبهات و توقعی که از رسیدگی دارند، چیست. من نمی‌توانم در این خصوص فعلا قضاوتی داشته باشم. زیرا ما مقام رسیدگی قضایی نیستم. آقای رییس‌جمهور در چارچوب قانون اساسی و مسوولیتی که در اهتمام برای اجرای قانون اساسی دارند، بررسی این موضوع را جزو مسوولیت‌های خود دیدند و از ما خواستند که گزارشی تهیه کنیم. این کار نیز در قالب کمیته‌ای زیر مجموعه قوه مجریه انجام می‌شود. بنابراین نمی‌توانیم ارزیابی قضایی داشته باشیم.

روزنامه اعتماد؛ با لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور درباره حاشیه‌های دیدار با اعضای خانواده و نزدیکان سیدامامی در مورد پرونده خودکشی وی، گفتگویی انجام داده است.

اولین دیدار یکی، دو هفته بعد از فوت ایشان با فرزند و دوست خانوادگی ایشان بود. بعد یکی از دوستان نزدیک و در سال جدید نیز همسر و دوست خانوادگی ایشان را دیدم.

دیدارهای مورد اشاره تمام شده یا ادامه دارد؟

از جزییات گفت‌وگوها بفرمایید.

با دستور رییس‌جمهور کمیته‌ای برای پیگیری این موضوع تشکیل شد و مسوولیت آن را نیز آقای وزیر کشور به عهده گرفتند. در این کمیته تقسیم کاری انجام شد و هر یک از اعضا مسوولیت‌ها و تحقیقاتی را به عهده گرفت. ملاقات با اعضای خانواده و دوستان نزدیک مرحوم سید‌امامی به عهده من گذاشته شده است و من مطابق تقسیم کاری که انجام شد با هر یک از اعضای خانواده که مایل بودند، ملاقات کردم.

خیر، ما به آنها اطلاع دادیم و با هر کدام که پذیرفتند ملاقات کردیم. در مورد دوستان نیز همین طور. هر یک از فرزندان، همسرشان یا دوستان نزدیک که اظهار تمایل کردند را دیده و حرف‌های‌شان را شنیدم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *